Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Siła na Głowie
Odkryj, co powoduje wypadanie włosów i jak mu zapobiegać

SIŁA NA GŁOWIE

Siła na Głowie

Wiele z nas marzy o mocnych, grubych i gęstych włosach, ale aby móc to osiągnąć, należy zacząć od zadania sobie paru pytań i stawienia czoła wyzwaniom.

Coraz trudniej pogodzić marzenia o gęstych i lśniących lokach z nie do końca tak piękną rzeczywistością. Zdjęcia gwiazd w kolorowych magazynach sprawiają, że możemy dać się zwieść i uwierzyć, że puszyste, pełne i zachwycająco gęste włosy to norma. 

To, co widzimy na billboardach, może nas onieśmielać, jednak zdobycie gęstych i mocnych włosów jest jak najbardziej możliwe. Cała sprawa okaże się znacznie prostsza, jeśli zrozumiemy, co powoduje wypadanie włosów oraz łamliwość, oraz poznamy sposoby, aby zwalczyć i zapobiegać tym problemom.

Czy to normalne, że tracę tyle włosów?

„Nie ma nic niepokojącego w utracie od 100 do 150 włosów dziennie”, mówi dr Vicky Jolliffe, dermatolożka specjalizująca się w problemie wypadania włosów. „Co więcej, liczba ta może być nieco wyższa podczas cieplejszych miesięcy”, dodaje badaczka. 

Przyczyny wypadania włosów mogą być najróżniejsze, począwszy od problemów zdrowotnych i przyjmowanych leków, poprzez długotrwały stres, aż po zmiany hormonalne. Dr Jolliffe zwraca także uwagę na czynniki dietetyczne w cyklu wzrostu włosa, a także na wzmożone wypadanie włosów u kobiet cierpiących na problemy z tarczycą oraz przy niskim poziomie żelaza czy witaminy D. 

Wypadanie włosów jest także częstą reakcją organizmu na różnego rodzaju obciążenie, a nawet stres. „Wycieńczające diety, choroby, przebyte niedawno operacje czy poród – wszystko to może być powodować zaburzenia cyklu wzrostu włosa, owocując zwiększonym wypadaniem”, mówi dermatolożka.

Jak sobie z tym poradzić?

Aby znaleźć najwłaściwsze dla nas rozwiązanie, potrzebna jest dokładna, specjalistyczna diagnoza, mówi dr Jolliffe, ale jest kilka ogólnych zasad, których wdrożenie pomoże włosom. Przyjmowanie odpowiednich witamin z pewnością poprawi ich zdrowie, warto także zrezygnować z codziennego sięgania po prostownicę czy suszarkę, których wpływ może ujawnić się przy długotrwałym i częstym używaniu, prowadząc do łamliwości i wypadania włosów. Zmniejszenie narażenia włosów i skóry głowy na szkodliwe czynniki pomoże zapobiec obu tym problemom.

Dlaczego moje włosy się łamią?

Mimo że włosy są jednym z najbardziej wytrzymałych naturalnych materiałów, mogą się łamać, zwłaszcza, jeśli poddajemy je obciążającym zabiegom, częstej stylizacji i narażamy je na czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie UV czy pewne minerały (np. te zawarte w wodzie z kranu). 

Stylizacja jest szczególnie niebezpieczna dla mokrych i wilgotnych włosów. Udowodniono, że mokre włosy są 15 razy bardziej narażone na łamliwość niż suche, ponieważ woda wpływa na zewnętrzną warstwę ochronną, sprawiając, że stają się one znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. 

Do łamliwości może także doprowadzić koloryzacja oraz kumulacja na włosach szkodliwych minerałów takich jak miedź, jako że jedno i drugie wpływa na wewnętrzną strukturę włosa.

Jak zwalczyć łamliwość?

Po umyciu, a przed szczotkowaniem osusz włosy z nadmiaru wody, owijając je ręcznikiem. „Stosowanie odżywki jest bardzo ważne w zmniejszaniu obciążeń, jakim poddawane są włosy podczas stylizacji”, radzi naukowiec Pantene, Mike Davis, specjalista w dziedzinie łamliwości włosów. „Do rozczesywania włosów zamiast szczotki warto użyć grzebienia o szerokim rozstawieniu zębów”, dodaje. 

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu koloru farbowanych włosów, używaj szamponu i odżywki przeznaczonej do tego typu włosów. Pomogą one także ograniczyć łamliwość, zmniejszając podatność włókien włosów na uszkodzenia. Dzięki formule z antyoksydantami, które pomagają zapobiegać odkładaniu się szkodliwych minerałów na włosach, szampony Pantene, takie jak [PRODUKT], dają włosom dodatkową ochronę.

Jak widać, gdzieś pomiędzy niezadowalającymi, nijakimi kosmykami a oszałamiającymi puklami celebrytek, znajdują się włosy, które jednocześnie chcesz i możesz mieć -  włosy piękne, łatwe w stylizacji i silne. Wystarczy tylko odrobina wiedzy na temat zdrowia włosów.

Siła na Głowie

Produkty powiązane

Więcej na ten temat