Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Objętość włosów: czy twoim włosom jej brakuje?
An image of Pantene product next to Pro-V pill, other smaller pills and big pink rose

Objętość włosów: czy twoim włosom jej brakuje?

Jeśli oglądasz zdjęcia sprzed kilku lat i zastanawiasz się, czy w międzyczasie twoje włosy stały się cieńsze i bardziej płaskie, jest to całkiem możliwe, ponieważ tak się naprawdę stało! Frustrujące jest to, że wraz z wiekiem zmieniają się również nasze włosy… nie tylko pod względem tekstury, koloru i porowatości, ale także gęstości. Objętość włosów naturalnie się zmniejsza. Każdy włos składa się z białka budulcowego keratyny i jest otoczone zewnętrzną warstwą zachodzących na siebie łusek, podobnie jak dachówki, które tworzą otoczkę. Ponieważ każdy włos może mieć nawet sześć lat, to przeszedł on wiele w swoim życiu; od codziennego tarcia spowodowanego szczotkowaniem, ciepła suszarki, lokówki i prostownicy, po narażenie na chemikalia podczas koloryzacji, trwałej ondulacji lub prostowania. Te ciągłe tortury mogą powodować podnoszenie i osłabianie komórek otoczki, przez co włosy wydają się bardziej szorstkie i bardziej podatne na łamanie. Z biegiem czasu same mieszki włosowe stopniowo wytwarzają cieńsze włosy, aż w niektórych przypadkach, w końcu przestają w ogóle. Tak więc, jeśli zauważyłaś brak objętości włosów lub zastanawiasz się „Dlaczego moje włosy są płaskie?”, to taki może być tego powód! 

Chociaż istnieją problemy medyczne (problemy z tarczycą, zaburzenia równowagi hormonalnej i łysienie plackowate), a także czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres, które mogą powodować przerzedzenie włosów, to włosy o każdej teksturze mogą w pewnym momencie tracić objętość i grubość, ale istnieją proste sposoby na poprawę sytuacji. Jeśli zauważyłaś dużą zmianę lub czujesz się zaniepokojona, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania konkretnej porady, ale czasami przerzedzenie lub frustrująco spłaszczone włosy można zażegnać za pomocą kilku prostych poprawek. Nie wszystko stracone, ponieważ istnieją sztuczki, które pomogą przywrócić objętość włosów do dawnej pełnej i wspaniałej świetności. 

Ważne jest, aby każdy, bez względu na rodzaj włosów, uświadomił sobie potrzebę regularnego przycinania, ale jest to jeszcze ważniejsze, jeśli szukasz sposobu na zwiększenie objętości włosów. Jeśli twoim celem są dłuższe włosy, pójście do fryzjera na cięcie (niezależnie od tego, jak małe) może wydawać się sprzeczne z logiką, ale zbyt długie unikanie wizyty w salonie zwiększa ryzyko rozdwajania się końcówek, dosłownie rozdzielając każde pasmo na dwie części, co następnie z łatwością przenosi się w górę włosów, nadając im rzadki, sznurkowaty wygląd. 

Podobnie codzienne uszkodzenia wynikające z ciągłego skręcania włosów lub układania ich w kok bądź wiązania gumką mogą prowadzić do stresu, naprężeń i miejscowych uszkodzeń na środku długości włosów. Kucyki, upięcia i przedziałki powodują pewien rodzaj stresu, który z czasem może prowadzić do wypadania włosów, a ich przepracowanie jest równoznaczne z przerzedzeniem. Tak więc, jeśli zastanawiasz się „Dlaczego moje włosy są płaskie?”, po prostu przemyśl swoje rytuały i zobacz, czy są jakieś drobne codzienne zmiany, które możesz zastosować, aby zdrowie włosów było priorytetem. 

Jak wie każda dziewczyna o cienkich, wiotkich włosach, łatwe poprawki, które działają na falowane lub kręcone włosy, nie będą działać na kosmykach, którym brakuje objętości. Osoby z delikatniejszymi włosami, które na ogół łatwiej się przetłuszczają, muszą być jeszcze bardziej świadome nakładania produktu i ekspozycji na ciepło, ponieważ same włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. A to dlatego, że budowa każdego rodzaju włosów ma duży wpływ na to, jak włosy wypadają w swoim naturalnym stanie. 

Zasadniczo im grubsze, chropowate i bardziej pokręcone są twoje włosy, tym mniej prawdopodobne jest, że objętość stanowi problem, ponieważ loki automatycznie sprawiają, że włosy wyglądają na grubsze i pełniejsze, tworząc przestrzeń między poszczególnymi pasmami włosów. Przynajmniej dopóki nie nadużywasz produktów do włosów ani nie narażasz swoich włosów na zbyt dużo farby i gorących temperatur! Ale wszystkie mamy to trochę na sumieniu, bez względu na to, ile włosów mamy na głowie. 

Jak zwiększyć objętość włosów? 

Zasadniczo, jeśli objętość włosów nie przychodzi ci naturalnie i chcesz wiedzieć, jak ją zwiększyć, to masz szczęście… 

Kluczem do zwiększenia objętości od przywiędłej do lśniącej jest profilaktyka. Zminimalizuj użycie gorących narzędzi, ponieważ regularne łączenie tarcia i intensywnego ciepła powoduje, że włosy łamią się i stają się kruche. Zawsze używaj produktów, które ochronią włosy przed szkodliwym działaniem pośredniego i bezpośredniego ciepła, a jeśli to możliwe, im mniej gorąca, tym lepiej. Niezależnie od tego, czy mówimy o zmniejszeniu temperatury urządzeń, czy o odpoczynku włosów między sesjami gorących stylizacji, wyjdź ze swojej strefy komfortu, a możesz zauważyć dużą różnicę. Możesz nawet nauczyć się pokochać swoją naturalną teksturę włosów lub przynajmniej znaleźć mniej szkodliwe sposoby na ich stylizację. 

Jest również prawdopodobne, że twoje „płaskie włosy” są związane z tym, jak je modelujesz. Jeśli użyjesz niewłaściwych produktów lub użyjesz ich nieodpowiednio, bardziej prawdopodobne jest, że skończy się to fryzurą, która ma tyle energii i objętości, co naleśnik. Jeśli masz tendencję do nakładania zbyt dużej ilości produktu, spróbuj zastosować podejście „mniej znaczy więcej”, aby sprawdzić, czy to produkt obciąża twoje włosy. Szukaj terminów takich jak „zwiększanie objętości” i „zagęszczanie” i wybieraj spraye pełne składników odżywczych, zamiast cięższych balsamów. I w tym miejscu ładnie wpasowuje się kolekcja Pantene’s new Lift’n’Volume Collection. Linia specjalnie zaprojektowana, aby nadać objętość i wypełnienie włosom, które są cienkie i oklapnięte. Zawiera cztery składniki pełne substancji odżywczych, które głęboko zasilają włosy. Dla uzyskania fryzury o gęstszym wyglądzie* w mgnieniu oka, wprowadź Pantene Grow Thick do swojego rytuału pielęgnacyjnego. Ta cudowna kuracja zagęszczania włosów pogrubia twoją fryzurę, aby uzyskać oszałamiający wygląd 6500 włosów więcej! Jeśli twoje włosy nie mają objętości, to od tego dobrze zacząć! 

Kolejna mała sztuczka, jeśli mizerne wysiłki twoich włosów, aby się unieść, spełzają na niczym, jest odwrócenie włosów do góry nogami podczas suszenia. Włosy spłaszczone u nasady mogą również w pewnej części być spowodowane grawitacją. Możesz na nią zrzucić winę, ale to właśnie ona ciągnie włosy w dół podczas wysychania. Tak więc, niezależnie od tego, czy twoje włosy są kręcone czy proste, cienkie czy grube, pomóż im nabierać kształt, teksturę i objętość, susząc włosy do góry nogami, aby przeciwdziałać skutkom grawitacji. A kiedy już osiągniesz ten ciężko wypracowany moment „wow” natychmiastowej objętości i uniesienia włosów u nasady, zatrzymaj go delikatną aplikacją sprayu utrwalającego. 

Dobra wiadomość jest taka, że cienkie i pozbawione blasku włosy są całkowicie normalne. A przy odrobinie wiedzy można łatwo zwiększyć objętość. Przeczytaj więcej wskazówek jak sprawić, by cienkie włosy wyglądały na grubsze. 

*w porównaniu z włosami nieumytymiPowiązane Produkty

Więcej na ten temat