Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Jak Cię Widzą, Tak Cię Piszą - Dlaczego Warto Zadbać O Piękne Włosy
Jak Cię Widzą, Tak Cię Piszą - Dlaczego Warto Zadbać O Piękne Włosy

Jak Cię Widzą, Tak Cię Piszą - Dlaczego Warto Zadbać O Piękne Włosy

Niezależnie od tego, czy jest to właściwe, czy nie, oceniamy innych po wyglądzie.

Badanie z zastosowaniem najnowszych technologii okulograficznych zamówione przez amerykańskich uczonych dało ciekawe wyniki na temat wpływu zdrowo wyglądających, błyszczących, pięknych włosów na postrzeganie kobiety przez innych ludzi. Ostatecznie okazało się, że rzeczywiście jest coś takiego jak "dzień kiepskich włosów"!

Dowód: śledzenie ruchów gałek ocznych

Technologie okulograficzne są fascynujące. Sprzęt do okulografii korzysta z dwóch źródeł światła o częstotliwości 50 Hz z zakresu podczerwieni i skomplikowanej kamery, która mierzy światło odbite od źrenic osoby, która patrzy na konkretny obiekt – na przykład na piękne włosy. Ta technologia umożliwia naukowcom obserwowanie podświadomych zachowań ludzi, śledzenie toru ich spojrzeń i czasu przypatrywania się... na przykład włosom, niezależnie od ich wyglądu. Analizując to, na co ludzie patrzą, możemy poznać ich prawdziwą opinię.

Jak przeprowadzono badania.

Do przeprowadzenia tego badania naukowcy z Pantene Pro-V zaprosili siedem losowo wybranych kobiet. Przed badaniem zrobiono im zdjęcia w kontrolowanym oświetleniu i ostrości, zarówno z zaniedbanymi włosami, tj. nieumytymi, nieuczesanymi i nieułożonymi, jak i z piękną fryzurą, tj. włosami umytymi i ułożonymi z zastosowaniem produktów Pantene Pro-V. Wyraz twarzy i makijaż były ściśle kontrolowane, aby uzyskać największą możliwą spójność zdjęć. Uczestniczki były oceniane pod względem atrakcyjności twarzy i włosów przez panel 36 kobiet i mężczyzn na podstawie zdjęć przed i po (zaniedbane włosy i piękne włosy) w widoku z przodu i z profilu.

Wpływ kiepskich włosów

Wiek uczestniczek z długimi włosami przed ich umyciem i ułożeniem z zastosowaniem produktów Pantene Pro-V panel oceniający określał średnio na 29,5 roku. Po umyciu i ułożeniu włosów z zastosowaniem produktów Pantene Pro-V, uczestniczki z pięknymi włosami, stanowiącymi kontrast do poprzedniego zdjęcia, były oceniane średnio na 25,8 lat – co stanowi różnicę ponad czterech lat. Zaniedbanie włosów ma jednak dalsze konsekwencje. Badania okulograficzne pokazały też, w jakim zakresie ludzie przypisują innym cechy osobowości wyłącznie na podstawie cech fizycznych, w tym pięknych włosów. Na przykład zaniedbane włosy sprawiały, że respondenci przypisywali kobietom następujące cechy osobowości: „leniwa”, „nie przywiązuje do niczego wagi”, „zaniedbana”, „nieucywilizowana”, „niezdyscyplinowana” i „wygląda jakby się bardzo spieszyła”.

Ponadto badanie wykazało, że jeśli włosy są zaniedbane, przyciągają spojrzenie – ludzie koncentrują się na negatywnych aspektach wizerunku innych ludzi, takich jak rozczochrane, poskręcane, splątane włosy o suchych końcówkach. Przy oglądaniu zdjęcia osoby z pięknymi, umytymi, błyszczącymi i ułożonymi włosami, oczy zatrzymywały się na twarzy i błyszczących pasmach włosów przy nasadzie czubku głowy. Pokazuje to wyraźnie, że zaniedbane włosy przyciągają wzrok, a piękne włosy sprawiają, że oko koncentrujemy się na pozytywnych cechach twarzy. Poza tym, kto chciałby wyglądać 4,1 lat starzej tylko z powodu zaniedbanych włosów?

Chwała pięknym włosom

Zaniedbane włosy są przyczyną niepochlebnych komentarzy na temat wieku i osobowości kobiety, natomiast piękne włosy wywołują komentarze takie jak: „piękne włosy sprawiają, że dziewczyna jest bardziej atrakcyjna”, „wygląda bardziej profesjonalnie”, „dba o swój wygląd”. Piękne włosy pozwalają więc kobiecie wyeksponować atuty swojej urody i oraz pozytywne cechy osobowości. Twarz otoczona zdrowymi, zadbanymi włosami ewidentnie tworzy bardziej zrównoważoną kompozycję, cieszy oko i jest postrzegana jako atrakcyjniejsza.

Jakie więc należy wyciągnąć wnioski z tego badania na temat włosów, które są ukoronowaniem kobiecej urody? Badanie okulograficzne wykazuje, że włosy są kluczowe dla postrzegania kobiety przez otoczenie i sugeruje, że jeśli ma ona zdrowe, piękne włosy, inne osoby nie tylko postrzegają ją jako młodszą i piękniejszą, ale również przypisują lepsze cechy osobowości. „Dobry dzień dla włosów”, oznaczałby więc ogólne pozytywne nastawienie, a nie tylko ładną fryzurę. Pantene Pro-V pomoże Ci wydobyć twój prawdziwy potencjał!

Produkty powiązane

Więcej na ten temat