Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Twoje włosy nagle zaczęły się przetłuszczać?
A photo of upset woman with blond hair holding her hair

Twoje włosy nagle zaczęły się przetłuszczać?

Dlaczego moje włosy nagle się przetłuszczają?

Jeśli twoje włosy nagle zaczęły się szybciej przetłuszczać, istnieje wiele potencjalnych winowajców. Przyjrzyjmy się im dokładniej poniżej.

Zmiany w diecie

Jeśli w ciągu ostatnich kilku miesięcy doświadczyłaś jakichkolwiek zmian w diecie lub stylu życia, może dlatego twoje włosy tak szybko się przetłuszczają. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się i rozwiązać ten problem, jest rozmowa z lekarzem, zanim dostosujesz swój system pielęgnacji włosów, aby poradzić sobie ze zwiększona ilością sebum.

Używanie zbyt ciężkich produktów

Zmieniłaś ostatnio swoją zwyczajową pielęgnację włosów? Wszyscy chcemy, aby nasze włosy były dobrze nawilżone, ponieważ nawilżenie jest kluczem do zdrowego wyglądu i dobrego samopoczucia włosów. Niemniej jednak, nie wszystkie rodzaje włosów wymagają takiej samej ilości nawilżenia dostarczanej przez produkty – grube, szorstkie lub kręcone włosy mogą wchłonąć znacznie więcej wilgoci niż włosy cienkie. W efekcie, jeśli masz cienkie włosy, a używasz silnie nawilżających produktów, może się zdarzyć, że twoje włosy szybciej się przetłuszczają z powodu nadmiaru wilgoci. W przypadku cienkich włosów uzyskanie optymalnego poziomu nawilżenia, które nie przeciąża włosów, jest trudną sztuką. 

Produkty do stylizacji to formuły, które nie wymagają spłukiwania, a przez to pozostają do następnego mycia, co oznacza, że po ich aplikacji nie usuniesz żadnych pozostałości. Z biegiem czasu (czasami kilka godzin później) nagromadzą się one na skórze głowy, tworząc tłustą fryzurę, której tak bardzo starasz się uniknąć. Prostym rozwiązaniem jest uważanie podczas stylizacji lub rozważne stosowanie u nasady produktów, których się nie spłukuje – czasem mniej znaczy więcej! 

Inną możliwą przyczyną jest to, że szampon i odżywka, których używasz, mogą być zbyt ciężkie dla twoich włosów, co oznacza, że twoje włosy nie są w stanie wchłonąć całej dostarczanej wilgoci. 

Inną możliwą przyczyną jest to, że szampon i odżywka, których używasz, mogą być zbyt ciężkie dla twoich włosów, co oznacza, że twoje włosy nie są w stanie wchłonąć całej dostarczanej wilgoci. W przypadku włosów, które łatwo się przetłuszczają, konieczny jest przejrzysty szampon, który nie zawiera obciążających składników pielęgnacyjnych – nasz szampon 
AquaLightShampoo sprawi, że włosy będą świeże i nic nie będzie ich obciążać po umyciu.

Zmiany hormonalne: dojrzewanie, ciąża i menopauza

Nasze hormony kontrolują produkcję sebum, więc nagły jej wzrost może być spowodowany zmianami w gospodarce hormonalnej. Jeśli niedawno przeszłaś przez ważne wydarzenie życiowe, które ma wpływ na poziom hormonów, może to zmienić ilość wydzielanego sebum na skórze głowy. 

Stwierdzono, że zmiany hormonalne na różnych etapach życia, takich jak dojrzewanie, ciąża i menopauza, wpływają na poziom sebum, więc większość z nas doświadcza tych zmian w pewnym momencie swojego życia. Dojrzewanie to etap, w którym najprawdopodobniej nastąpi wzrost, ponieważ po dwudziestce zaczynają spadać poziomy hormonów. Nie wpadaj w panikę, ponieważ wahania można opanować, podejmując środki ostrożności w systemie pielęgnacji włosów. 

Na poziom sebum mogą również wpływać niektóre choroby, więc jeśli zauważyłaś bardzo nietypową zmianę lub wzrost poziomu natłuszczenia włosów, to porozmawiaj z lekarzem, aby poznać źródło problemu.

Matka natura i zmiany w środowisku

Możliwe, że zmiana pór roku (lub klimatu, jeśli ostatnio podróżowałaś) spowodowała, że twoja skóra głowy wpadła w nadmierną dynamikę i „myśli”, że musi wytwarzać nadmierne ilości olejków. Gruczoły łojowe dostosują się, aby pomóc chronić skórę głowy, często zwiększając poziom wydzielanego przez nie sebum – ale często włosy nie są w stanie wchłonąć tego wytworzonego nadmiaru, przez co stają się tłuste.

Regularne dotykanie włosów

Niezależnie od tego, czy jest to nerwowy nawyk, coś, o czym nie myślisz świadomie, czy coś, z czego czerpiesz radość, gdy właśnie ułożyłaś fryzurę, dotykanie włosów może powodować ich przetłuszczanie. 

Brzmi banalnie, ale dotykanie włosów, a nawet przekładanie ich z jednej strony na drugą, zwiększa dystrybucję sebum we włosach, prowadząc do ich bardziej tłustego wyglądu. Ostatnio dużo dotykałaś lub bawiłaś się włosami? Nagłe przetłuszczanie się włosów może częściowo z tego wynikać. Ta sama logika obowiązuje, jeśli niedawno zaczęłaś nosić nakrycia głowy; przetłuszczające się włosy mogą być odpowiedzią na tę zmianę. 

Jakie jest na to rozwiązanie? Wtedy, gdy masz ochotę bawić się włosami, zwiąż je, aby tego uniknąć.

Powiązane Produkty

Więcej na ten temat