Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Tłuste włosy – krótko i na temat
Tłuste włosy – krótko i na temat

Tłuste włosy – krótko i na temat - Description

Tłuste włosy – krótko i na temat

Każdego dnia masz tak wiele na głowie, że czasami nie nadążasz ze wszystkimi zabiegami pielęgnacyjnymi. A nic nie zdradza tego bardziej niż te dwa okropne słowa: tłuste włosy. Ale nie martw się – pomoc jest już w drodze. Oto, co potrzebujesz wiedzieć, aby pozbyć się niechcianego „oleju” na włosach, zatrzymać ten, który im służy i oczyścić włosy z pozostałości środków do stylizacji. 

Jak zapobiec przetłuszczaniu się włosów? 
 
Na skórze głowy oraz wśród włókien tworzących włosy znajduje się wiele naturalnych substancji olejowych. Czy tego chcesz, czy nie, skóra Twojej głowy produkuje każdego dnia od 2 do 4 gramów sebum. I choć nie możesz zmienić tego, ile tej substancji się wydziela, możesz podjąć pewne kroki, aby opanować sytuację. Szczotkowanie włosów szczotką z naturalnego włosia pozwoli równomiernie rozprowadzić substancje olejowe na całej długości włosów i zapobiec ich gromadzeniu się u samej nasady. To szczególnie cenna porada, jeśli masz  włosy mieszane, które są tłuste u nasady oraz suche na końcach. Oprócz szczotkowania istotne znaczenie ma także to, jak często myjesz włosy.  

Po czym poznać, że włosy są naprawdę czyste? 
 
Nałóż szampon bezpośrednio na skórę głowy i wmasuj go u nasady włosów, gdzie gromadzi się najwięcej sebum. Najlepszym wskaźnikiem, że włosy są dobrze oczyszczone jest to, jak dużo piany przy tym powstanie. Zanieczyszczenia i sebum mogą powodować rozpadanie się piany podczas pierwszego mycia, dlatego kolejne mycie może być niezbędne, aby w pełni oczyścić włosy. Trycholodzy z Intytutu Badań nad Włosami Pantene radzą, aby spłukiwać włosy tylko do momentu spłukania szamponu. A skoro o spłukiwaniu mowa, czy wiedziałaś, że niektóre ze składników szamponu zaczynają działać dopiero wtedy, kiedy je spłuczesz?  

Jak często powinnam myć włosy? 
 
„To, jak często należy myć włosy, jest kwestią osobistego wyboru”, mówi dr Antonella Tosti, profesor dermatologii na Uniwersytecie w Miami. „Moim pacjentkom doradzam jednak mycie włosów przynajmniej dwa razy w tygodniu, a jednocześnie uświadamiam im, że nie ma nic złego w codziennym myciu. Należy przy tym pamiętać, aby podczas mycia skupić się przede wszystkim na nasadzie włosów. Doradzam także mycie włosów po ćwiczeniach, ponieważ pot może doprowadzić do podrażnienia skóry głowy. Dodatkowe czynniki, które mogą wpłynąć na właściwą częstotliwość mycia to klimat, grubość włosów (cienkie włosy szybciej przejawiają oznaki przetłuszczenia) typ włosów (tłuste, suche lub mieszane) oraz stosowane środki do stylizacji. 

 Czego powinnam używać, aby uratować moje loki przed przetłuszczaniem? 
Suchy szampon: Przy włosach falowanych lub gęstych lokach suchy szampon może być dobrym wyborem, jeśli chcesz zachować świeży wygląd włosów na dłużej pomiędzy myciami. 

 Szampon oczyszczający: Szampon detoksykujący używany raz w tygodniu oczyści Twoje loki z osadu ze środków do stylizacji, pozwalając na swego rodzaju „reset”. Wybierz szampon, który jest przejrzysty – lekka, przezroczysta forma to dobry znak, że funkcją szamponu jest przede wszystkim oczyszczanie. 

Nawet jeśli Twoje włosy mają skłonność do przetłuszczania się, nie musisz obawiać się stosowania odżywki. Nakładaj ją na końce i rozprowadzaj na wyższych partiach włosów, jednocześnie unikając kontaktu ze skórą głowy – w ten sposób pomożesz w rozplątaniu włosów, jednocześnie unikając niechcianego wrażenia tłustego filmu. 

Tłuste włosy – krótko i na temat

Produkty powiązane

Więcej na ten temat