Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Czym są parabeny

Czym są parabeny?

Prawdopodobnie zauważyłaś, przeglądając półki w lokalnej aptece lub drogerii, że w dzisiejszych czasach wiele produktów jest oznaczonych jako wolne od parabenów.

Ale co to jest paraben i dlaczego jest on zły? Czy to naprawdę coś, czego powinniśmy unikać za wszelką cenę? Wszystkie te pytania są uzasadnione, ponieważ na pierwszy rzut oka może się tak wydawać.

Na szczęście tak nie jest – czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co parabeny faktycznie robią w twoich kosmetykach i co można zastosować zamiast nich w pielęgnacji włosów.

Czym są parabeny? Co robią parabeny?

Ważne pytania, na które szukasz odpowiedzi: Do czego wykorzystywane są parabeny i skąd pochodzą? Mówiąc najprościej, parabeny są konserwantami i są stosowane w szerokiej gamie produktów do makijażu, pielęgnacji skóry i włosów, aby zapobiec zanieczyszczeniu i zbyt szybkiemu ich „psuciu się”. Bez konserwantów w twoich produktach kosmetycznych, mieszanka mogłaby zamienić się w pożywkę dla drobnoustrojów. W najlepszym razie drobnoustroje mogą zamienić kremową konsystencję w maź; a co gorsza, zamieniają mieszankę bezpieczną w użyciu w taką, która może być szkodliwa w użytkowaniu. Innymi słowy, konserwanty pomagają przedłużyć trwałość kosmetyków i ich skuteczność, nie marnując przy tym twoich ciężko zarobionych pieniędzy.

Możesz zobaczyć parabeny na liście składników występujące jako metyloparaben, etyloparaben, propyloparaben lub butyloparaben – wszystkie należą do tej samej rodziny. Wiele osób jest zaskoczonych dowiedziawszy się, że parabeny pochodzą ze związku znanego jako kwas para-hydroksybenzoesowy, który naturalnie występuje w owocach i warzywach, takich jak marchew, jagody i cebula.

Czy parabeny są szkodliwe? Dlaczego?

Istnieją pewne obawy dotyczące bardzo wysokich stężeń parabenów w produktach, ale na szczęście obowiązują przepisy, które zapewniają „bezpieczny poziom” i to, że odpowiednie formy produktów mogą zawierać parabeny. W rzeczywistości organy regulacyjne na całym świecie zezwalają na stosowanie parabenów.

Co dokładnie oznacza, że produkt nie zawiera parabenów? Czy to oznacza, że ​​moje produkty nie będą chronione przed zanieczyszczeniem, zapytasz? Nie w tym przypadku, ponieważ istnieją alternatywy. Co prowadzi nas do… 

Czy produkty Pantene nie zawierają parabenów?

Pantene oferuje pełną gamę produktów wolnych od parabenów, ale nie panikuj – to nie znaczy, że są one całkowicie wolne od konserwantów. Wszystkie one są nadal chronione konserwantami, aby były bezpieczne w użyciu. 

Składniki konserwujące zwykle znajdziesz na końcu listy składników – wystarczy wykonać małą pracę detektywistyczną, aby je wykryć. Na przykład powszechnie stosuje się połączenie metylochloroizotiazolinonu i metyloizotiazolinonu lub można znaleźć połączenie salicylanu sodu, benzoesanu sodu i EDTA. Wyrazy te mogą brzmieć jak obce słowa, ale te kombinacje ochronią Twoje produkty kosmetyczne przed zepsuciem. Hurra! 

Te wolne od parabenów formuły są również wzbogacone o nasz kompleks witamin Pro-V, który został przetestowany i uznany przez Szwajcarski Instytut Witamin. Po raz pierwszy odkryte w latach 40., kiedy lekarze intensywnej terapii odkryli, że pantenol czyli prowitamina B5 sprzyja wzrostowi mocniejszych i grubszych włosów tam, gdzie jest stosowana. Wtedy prowitaminę zastosowano ponownie, tym razem do pielęgnacji włosów. A reszta, jak mówią, jest historią włosów! 

Nasz  Szampon Intensive Repair  jest wspaniałym przykładem siły zawartej w Pro-V. Ukierunkowany na skórę głowy i powierzchnię włosa, aby delikatnie usunąć nadmiar olejków podczas fazy piany, gdy jednocześnie wzmacniające lipidy wtapiają się w każdy włos podczas płukania, aby zwiększyć elastyczność włosów. Następnie ochronne przeciwutleniacze redukują zewnętrzne czynniki stresujące, aby chronić strukturę białkową rdzenia włosa. Stosuj w połączeniu z Klasyczną Odżywką Intensive Repair z tej samej serii, która również zawiera tę sprytną i wyjątkową mieszankę. Możesz też zwiększyć siłę cudownego działania stosując naszą serię  Miracle Serum, produkty głęboko pielęgnujące w formie zwykłej odżywki, a wszystkie w największym stopniu wykorzystujące naszą formułę Pro-V. Sprytne, prawda? 

Mamy nadzieję, że teraz czujesz, że usunęliśmy część niejasności otaczających kwestię parabenów i ich zastosowań w kosmetyce. Na szczęście są one regulowane pod kątem bezpiecznego stosowania, ale jeśli nadal chcesz ich uniknąć, nasze produkty mogą zaoferować alternatywę.