Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Czy silikon jest szkodliwy dla włosów

Czy silikon jest szkodliwy dla włosów?

Czy zauważyłaś kiedyś, że niektóre produkty do pielęgnacji włosów są oznaczone „nie zawiera silikonów” i zastanawiałaś się, co złego zrobiły silikony, że zostały wykluczone z towarzystwa?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego silikony nie są do końca złe i czy ich obecność w codziennej pielęgnacji może przynieść korzyści twoim włosom.

Co to jest silikon? Dlaczego dodaje się go do produktów do pielęgnacji włosów?

Silikony są powszechnie stosowane w pielęgnacji skóry i w innych produktach kosmetycznych. Są znane z tego, że są biokompatybilne – co oznacza, że ​​mogą istnieć w harmonii w materiałach biologicznych, takich jak włosy. Są niereaktywne i niezwykle stabilne, dzięki czemu mogą być skuteczne przez długi czas.

Silikony są stosowane w produktach do włosów co najmniej od lat 70. ze względu na ich wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne i wielozadaniowe. Efektem ich działania jest nawilżenie włosów, wypełnienie luk na ich powierzchni, wygładzenie szorstkich krawędzi, zwalczanie puszenia i nabłyszczanie… żeby wymienić tylko kilka!

Stosowane w produktach do pielęgnacji włosów, silikony mogą zapewniać gładkość i połysk dla „lepiej ułożonych włosów”, które są gładkie, podatne na układanie i utrzymują fryzurę.

Wiadomo jednak, że niektóre konsumentki mają obawy, jeśli chodzi o silikony w składzie produktu. Niektóre z nich uważają, że mogą one zatykać pory i powodować wypadanie włosów, co nie jest zgodne z prawdą. To prawda, że ​​mogą obciążać włosy lub powodować ich „nadbudowywanie”, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy używasz produktów, które nie są odpowiednie dla twojego rodzaju włosów, a które mogą być zbyt ciężkie. Prawdą jest również, że są pełne substancji chemicznych – ale to nie jest złe dla twoich włosów! 

Czy silikon jest szkodliwy dla twoich włosów?

Chociaż wiele produktów jest reklamowanych jako niezawierające silikonu, to dobra wiadomość jest taka, że nie ma problemów z bezpieczeństwem stosowania silikonów w produktach do pielęgnacji włosów. Kolejne publikowane coraz to nowe badania nadal pokazują, że silikony nie są szkodliwe dla włosów, ani ich nie niszczą.

Tak czy inaczej, niektóre osoby chcą uniknąć silikonów, ponieważ są one substancją chemiczną. To prawda, jednak, jak wspomniano wcześniej, nie oznacza to, że są one dla ciebie złe. Silikony pochodzą od drugiego najobficiej występującego pierwiastka w skorupie ziemskiej – krzemu – i przechodzą wieloetapowy proces, zanim staną się podobnymi do oleju składnikami silikonowymi, które można znaleźć w tak wielu produktach do pielęgnacji włosów.

Niektórzy obawiają się, że z biegiem czasu silikony mogą gromadzić się na włosach, powodując, że trochę zmatowieją, a nawet obciążając szczególnie cienkie włosy. A biorąc pod uwagę, że objętość jest zwykle docelowym efektem w przypadku cienkich włosów, które łatwo opadają, może to nie być najlepszy produkt dla ciebie.

Jednak jeśli to nie twój przypadek, to dobrą wiadomością jest to, że silikony mogą naprawdę pomóc, jeśli chcesz uzyskać gładszą, bardziej błyszczącą powierzchnię. 

Czy produkty Pantene zawierają silikony?

Mamy wspaniały wybór produktów, które są odpowiednie do wszystkich rodzajów włosów, ich potrzeb i preferencji, jeśli chodzi o zawartość silikonu lub jego brak. Tak więc, jeśli szukasz produktu bez silikonu, oto kilka z nich do wypróbowania: 

Produkty Pantene bez silikonu

Jeśli szukasz szamponu, który nie zawiera silikonów, nasz Szampon bez siarczanów serii Lift’n’Volume jest nie tylko pozbawiony w swym składzie siarczanów, ale także parabenów i silikonu. Ta potężna formuła nasycona olejkiem arganowym delikatnie oczyszcza i natychmiast zmiękcza włosy, które wyglądają na suche i zniszczone. Obfita piana usuwa nagromadzone zanieczyszczenia, nie pozbawiając włosów ich naturalnych olejków. Furtka do zdrowiej wyglądających włosów! Przeczytaj więcej o korzyściach płynących dla włosów z olejku arganowego i o tym, jak może on pomóc włosom, które zostały poddane zbyt intensywnej stylizacji lub przeszły zbyt wiele zabiegów w salonie. 

Jeśli zależy Ci na gładkich, lśniących włosach, ale nie chcesz silikonu w swoich produktach, upewnij się, że włosy są dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami termicznymi spowodowanymi stylizacją i warunkami atmosferycznymi. Nasza Kuracja pogrubiająca włosy Lift’n’Volume nie zawiera siarczanów, barwników ani silikonów i pomaga zapobiec powstaniu uszkodzeń z powodu wysokich temperatur. Włosy stają się szorstkie, matowe i podatne na łamanie, gdy brakuje im wilgoci, a zewnętrzna warstwa jest uszkodzona, odsłaniając wewnętrzną część włosa. Nie będziesz potrzebować produktu na bazie silikonu, aby to wygładzić, jeśli zawczasu podejmiesz kroki chroniące włosy przed uszkodzeniem. Kuracja pogrubiająca włosy Lift’n’Volume to podstawowy składnik pakietu pielęgnacyjnego. 

Produkty Pantene zawierające silikon

Jeśli twoje włosy bardzo się puszą, to dzięki produktom zawierającym silikon możesz uzyskać bardziej gładkie wykończenie. Nasza gama produktów Superfood najskuteczniej wykorzystuje te właściwości wygładzające, dodając fryzurze wymarzony połysk. 

Szampon Superfood zawiera naszą autorską mieszankę składników odżywczych Pro-V, wspomagającą twoje włosy, aby wydobyć z nich zdrowy, silny i pełen blasku wygląd, na jaki tylko je stać. Aby przypuścić zdwojony atak w kwestii gładkości, sparuj go z Odżywką Superfood. To niezbędnik przy każdym myciu włosów. 

Kolejnym kluczem do utrzymania włosów podatnych na puszenie jest nawilżenie – kto powiedział, że pielęgnację można przeprowadzić tylko pod prysznicem? Noś nasz Suchy Olejek z Olejem Arganowym w swojej torebce, aby w każdej chwili móc poprawić gładkość włosów, zwłaszcza w ich środkowej części i przy końcówkach, które mają skłonności do puszenia się. 

Powyższe porady dotyczące włosów powinny nieco wyjaśnić silikonową zagadkę i pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy produkty zawierające silikon to coś, z czego możesz skorzystać, czy raczej powinnaś ich unikać. Jeśli twoje włosy nie ulegają łatwo obciążeniu i mogłyby skorzystać na produktach, które pomagają w eliminowaniu puszenia, to można powiedzieć, że doskonale posłużą im produkty na bazie silikonu.