Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Co powoduje przetłuszczanie się włosów?
A photo of a young woman with long dark-blonde hair with headphones in her ears fixing her hair

Co powoduje przetłuszczanie się włosów?

Krótki przewodnik po przyczynach przetłuszczania się włosów

Niewiele rzeczy frustruje bardziej niż inwestowanie czasu w mycie włosów, radość z uczucia czystych i swobodnych pasm, tylko po to, by trwało to krócej niż jeden dzień. To jest takie denerwujące! 

Dlaczego moje włosy tak szybko się przetłuszczają? W grę wchodzi wiele czynników – czytaj dalej, aby dowiedzieć się o nich więcej. 

Skóra głowy naturalnie wytwarza substancję zwaną sebum, naturalne olejki, które wspomagają zdrowie włosów i chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. 

Skóra głowy naturalnie wytwarza substancję zwaną sebum, naturalne olejki, które wspomagają zdrowie włosów i chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Sebum pomaga również utrzymać nawilżenie włosów na optymalnym, zdrowym poziomie. Z biegiem czasu ta substancja może się gromadzić, pozostawiając ciężką, oblepioną fryzurę w ciągu kilku dni od umycia włosów. 

Jest kilka rzeczy, które mogą nasilać produkcję sebum na skórze głowy, takie jak aktywność fizyczna, zmiany pogody lub hormony (więcej szczegółów znajdziesz niżej).

Hormony

Wszystkie ważne wydarzenia życiowe, takie jak ciąża, poród, dojrzewanie i menopauza, powodują zmianę poziomu hormonów, co może też uruchomić przetłuszczanie się skóry głowy. Jeśli martwi cię którykolwiek z powyższych stanów lub leżący i u jego podstaw czynnik, który może przyczyniać się do przetłuszczania się włosów, zawsze porozmawiaj ze swoim lekarzem. 

Zmiany warunków środowiskowych

Nagły spadek lub wzrost temperatury, a nawet całkowita zmiana klimatu może spowodować, że twoje ciało zareaguje zwiększeniem produkcji sebum, aby chronić skórę głowy i włosy. Ta nadmierna reakcja ma pomóc twoim włosom przetrwać trudne warunki – nawet jeśli nie takiego efektu oczekujesz dla swoich włosów! 

Nie dotyczy to tylko pogody na zewnątrz! Zimą, kiedy przechodzimy z zimna na zewnątrz do ogrzewanego pomieszczenia, ta zmiana temperatury może spowodować reakcję naszego organizmu i możesz zauważyć, że twoje włosy nieco bardziej przetłuszczają się w miesiącach zimowych.

Nakrycia głowy

Niezależnie od tego, czy jest to kapelusz przeciwsłoneczny w lecie, czy wełniana czapka w chłodniejsze miesiące, noszenie nakrycia głowy może powodować przetłuszczanie się skóry głowy. Dlaczego? Ponieważ zatrzymujesz naturalne olejki, które wytwarza twoja skóra głowy (i zwiększasz temperaturę otoczenia), jednocześnie dociskając włosy do skóry głowy, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się efektu tłustości. Czapki również spłaszczają włosy, przez co oleisty wygląd jest bardziej widoczny. 

Używanie zbyt dużej ilości produktów na bazie oleju lub produktów odżywiających

Jeśli sięgnęłaś po olejek do włosów jako rozwiązanie problemu suchych włosów, to ważne jest, aby olejek trzymać z dala od skóry głowy. Nakładaj go od końcówek do połowy długości włosów, aby uniknąć tłustego wyglądu. 

Podobnie użycie zbyt dużej ilości odzywki, szczególnie jeśli nakładasz ją u nasady, może spowodować tłusty efekt. 

Najważniejsza wskazówka: jeśli stosujesz głęboko odżywiające zabiegi lub olejki, omijaj cebulki, aby uniknąć tłustego wyglądu lub obciążonych włosów.

Najważniejsza wskazówka: jeśli stosujesz głęboko odżywiające zabiegi lub olejki, omijaj cebulki, aby uniknąć tłustego wyglądu lub obciążonych włosów. Nie jesteś pewna, czy stosujesz odpowiednią kurację dla twojego typu włosów? Zebraliśmy wszystkie pomocne wskazówki w jednym poradniku!

Używanie niewłaściwego szamponu do twojego rodzaju włosów

Jeśli zmagasz się z przetłuszczającymi się włosami, warto sprawdzić, jakiego używasz szamponu. Jeśli jest to szampon nawilżający, prawdopodobnie nie pomaga to w tej sytuacji. Przetłuszczające się włosy potrzebują szamponu oczyszczającego, który pomoże usunąć zanieczyszczenia, sebum i nagromadzone produkty do włosów. Szampon oczyszczający to idealne rozwiązanie. 

Szampony oczyszczające nie tylko usuwają nadmiar sebum ze skóry głowy, ale także eliminują wszelkie nagromadzenie produktu, zanieczyszczenia i inne zabrudzenia. Aby uzyskać idealnie czyste włosy, które są całkowicie odświeżone, użyj naszego szamponu Micellar Cleanse & Nourish Shampoo. Zapewnia głębokie oczyszczenie, jednocześnie nie działając zbyt silnie na włosy, dzięki czemu możesz spać spokojnie, że wszystkie niepotrzebne substancje znikną ze skóry głowy. 

Najważniejsza wskazówka: zmniejsz temperaturę wody pod prysznicem, ponieważ gorąca woda pobudza gruczoły łojowe, prowadząc do 

Codzienne mycie włosów

Kiedy twoje włosy łatwo się przetłuszczają, wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest codzienne mycie włosów, aby utrzymać niski poziom sebum. Ale w rzeczywistości to pogarsza sytuację! Regularne pozbawianie włosów naturalnych olejków sprawia, że ​​włosy muszą częściej je uzupełniać. Jeśli możesz, stopniowo zmniejszaj liczbę myć do 2-3 razy w tygodniu – zwolnij, zastępując co drugie mycie płukaniem samą wodą. Podczas mycia pamiętaj, aby nakładać odżywkę tylko na końcówki, żeby skóra głowy i cebulki były wolne od obciążających substancji. Bardzo pomocny jest tutaj suchy szampon: szukaj sypkich pudrów, które można równomiernie rozprowadzić po włosach i zetrzeć nadmiar sebum. 

Dotykanie lub bawienie się włosami

Wszyscy uwielbiamy przeciągnąć palcami przez świeżo umyte włosy, ale dotykanie włosów lub pocieranie skóry głowy może w rzeczywistości zachęcić skórę głowy do zwiększenia produkcji sebum. Przeciągając palcami po włosach, przesuwasz również sebum po włosach, co nasila ich tłusty wygląd. Jeśli brzmi to znajomo, poeksperymentuj z nową fryzurą, która uniemożliwi dotykanie włosów ręką, na przykład przypinanie lub wiązanie włosów do tyłu, tak, żeby były z dala od twarzy. 

Brudne szczotki i narzędzia do stylizacji

Zawsze używaj czystych akcesoriów – szczotek, grzebieni, przyrządów do stylizacji na gorąco – aby zminimalizować kontakt z tłuszczem i innymi tłustymi substancjami, i regularnie zmieniaj poszewkę na poduszce, aby w nocy włosy miały kontakt z czystym otoczeniem. 

Podobnie, zwróć uwagę, jak często szczotkujesz przetłuszczające się włosy, ponieważ szczotkowanie pomaga rozprowadzić sebum po włosach.

Jeśli twoje włosy są suche, szczotkuj je regularnie, ale jeśli są tłuste, szczotkuj maksymalnie 3 razy dziennie. Szczotki wykonane z naturalnego włosia dzika są znacznie delikatniejsze dla włosów.

Jeśli twoje włosy są suche, szczotkuj je regularnie, ale jeśli są tłuste, szczotkuj maksymalnie 3 razy dziennie. Szczotki wykonane z naturalnego włosia dzika są znacznie delikatniejsze dla włosów. 

Teraz, gdy jesteś nieco bardziej zorientowana w różnych czynnikach wpływających na włosy, będziesz lepiej przygotowana, aby łatwiej poradzić sobie z tłustymi włosami. Pamiętaj, że to całkowicie naturalny proces, ale nasze proste kroki pozwolą ci zapewnić, że przetłuszczanie się włosów nie rządzi twoim codziennym życiem. 

Włosy przetłuszczają się każdemu (to naturalne!), ale jeśli zauważyłaś, że twoje włosy szybko robią się tłuste, co wcześniej nie miało  miejsca, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący nagle przetłuszczających się włosów, aby dowiedzieć się, co może być przyczyną tej zmiany, oraz nasze poradniki, jak dbać o przetłuszczające się włosy oraz jak radzić sobie z włosami tłustymi u nasady i suchymi na końcach. Trzymamy kciuki za dni wspaniałych włosów, codziennie! 

Powiązane Produkty

Więcej na ten temat