Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Właściwości włosów
Właściwości włosów

Właściwości włosów

Oprócz właściwej struktury włosa istnieje szereg cech, które wpływają na to, jak włosy się zachowują. Obejmują one elastyczność, sztywność, powierzchnię przekroju, kształt, gęstość i stopień zbierania ładunków elektrostatycznych.

Wygląd naszych włosów każdego dnia zależy od tych czynników, jak również od odporności włosów na wodę i rozciąganie. Przyjrzyjmy się dwóm najistotniejszym cechom warunkującym właściwości włosów – tym, na które możemy wpływać poprzez właściwą pielęgnację włosów.

Elastyczność i rozciągliwość

Każdy chyba słyszał poradę, żeby postępować delikatnie szczególnie z mokrymi włosami. Jest ona słuszna. Mokre włosy wykazują większe tarcie przy czesaniu, niż włosy suche, i są bardziej narażone na naciąganie. Naciąganie włosów może z kolei powodować ich uszkodzenia. Włosy po zabiegach chemicznych są jeszcze bardziej narażone na naciąganie, ponieważ tracą ochronną warstwę F i są bardziej porowate. Włosy można rozciągnąć o 30% ich wyjściowej długości bez ryzyka uszkodzenia, ale przekroczenie tej granicznej wartości powoduje nieodwracalne zmiany. Przy rozciągnięciu o 80% włos pęka, należy więc zachować szczególną ostrożność, kiedy włosy są mokre! Pamiętaj o stosowaniu odżywki i używaj grzebienia o szeroko rozstawionych zębach.

Elektryzowanie i puszenie się włosów

Zazwyczaj włosy częściej elektryzują się zimą, kiedy są odwodnione. Uszkodzone włosy są jeszcze bardziej narażone na elektryzowanie w środku zimy, zwłaszcza podczas czesania. Najlepszym sposobem na zapobieganie temu zjawisku jest utrzymywanie włosów dobrze nawilżonych i odżywionych. Odżywki bez spłukiwania mogą uratować sytuację, podobnie jak szampony nawilżające i lakiery do włosów. Najważniejsze to ograniczyć czesanie i utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia włosów.

Produkty powiązane

Więcej na ten temat