Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
JAK USZKODZENIA WPŁYWAJĄ NA WYGLĄD WŁOSÓW
JAK USZKODZENIA WPŁYWAJĄ NA WYGLĄD WŁOSÓW

JAK USZKODZENIA WPŁYWAJĄ NA WYGLĄD WŁOSÓW

Co tak naprawdę pogarsza stan włosów?

Krótko mówiąc - wszystkie drogi prowadzą do uszkodzeń. Uszkodzenia włosów są rezultatem popełniania błędów w pielęgnacji. W efekcie stan otoczki włosa stopniowo pogarsza się, przez co kora włosa pozostaje niezabezpieczona i  powoli zanika. W rezultacie pojawiają się widoczne uszkodzenia, mogące doprowadzić nawet do łamliwości włosów. 


Inną oznaką uszkodzonych włosów jest rozdwajanie się końcówek. Dzieje się to wtedy, gdy otoczka zaczyna odpadać od włosa, odsłaniając tym samym jego warstwę korową. Pęknięcie przesuwa się coraz wyżej, a w poważniejszych przypadkach warstwa korowa zostaje całkowicie zniszczona. 


To tylko niektóre z oznak uszkodzenia włosów, a ich przyczyn jest wiele - przyjrzyjmy się tym najpoważniejszym.

Chemiczne uszkodzenia włosów

Koloryzacja, trwała ondulacja i prostowanie włosów to wspaniałe zabiegi, które pomagają nam zmienić fryzurę i wizerunek. Lecz niestety powodują uszkodzenia włosów. Trwała ondulacja i prostowanie mogą uszkodzić włosy, ponieważ środki zawarte w substancjach używanych do tych zabiegów zmieniają kształt włosów poprzez zrywanie wiązań disiarczkowych we włosach. Następnie nadaje się włosom inny kształt i neutralizuje, czyli ustanawia wiązania w w innych konfiguracjach, co utrwala nowy kształt fryzury. Koloryzacja może również uszkadzać włosy, bowiem barwnik wnika przez otoczkę do kory włosów, niszcząc tzw. warstwę F.

Włosy zniszczone przez słońce

Słońce jest niezbędne do życia, ale Twoje włosy może niestety pozbawić witalności. Promienie ultrafioletowe mają podobne działanie na otoczkę włosa jak produkty rozjaśniające - powodują rozpad białek keratynowych. Może to skutkować jaśniejszymi pasmami i przesuszeniem uszkodzonych włosów. Najbardziej narażone są włosy farbowane. Dlatego latem warto założyć kapelusz, który będzie stanowił doskonałą (a przy tym modną) ochronę włosów podczas pobytu na plaży lub dłuższego przebywania na słońcu.

Włosy zniszczone przez codzienne zabiegi

Włosy są z natury bardzo wytrzymałe i mogą znieść wiele zabiegów stylizacji, mimo to są podatne na uszkodzenia podczas zbyt energicznego czesania, zwłaszcza kiedy są mokre i poplątane. Szczególną ostrożność należy także zachować podczas tapirowania włosów metalowym grzebieniem. Podczas przesuwania grzebieniem pod włos, delikatne łuski otoczki są unoszone i każdy kolejny ruch może je oderwać, a następnie uszkodzić włosy. 
 
Wysoka temperatura jest powszechnie znanym czynnikiem wysuszającym włosy i sprawiającym, że włosy sa mniej podatne na układanie. Można powiedzieć, że pozbawia włosy nawilżenia, które jest niezbędne do stworzenia bujnej fryzury. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, włosy mogą ulec osłabieniu. To także może być przyczyną uszkodzenia włosów. Ograniczenie ekspozycji włosów na działanie wysokich temperatur i ustawianie przyrządów do stylizacji na jak najniższe temperatury może zdziałać cuda, pomagając zachować włosom miękkość i zdrowy wygląd.

Kontrola uszkodzeń!

O wiele łatwiej dbać o włosy, zanim ulegną uszkodzeniom niż ratować zniszczone włosy. Niestety, jeśli otoczka włosa jest poważnie uszkodzona, nie można jej naprawić w 100%. Profilaktyka jest więcej warta niż leczenie, a najlepszą metodą jest stosowanie odżywek. Wewnętrzna struktura włosa zależy od silnych wiązań disiarczkowych i wiązań wodorowych, które są słabsze i szybciej ulegają redukcji przy niedostatecznym nawilżeniu. Stosowanie odżywki umożliwia odtworzenie wiązań wodorowych i zwiększa nawilżenie uszkodzonych włosów, poprzez poprawę właściwości otoczki. 


Wiedza na temat przyczyn uszkodzeń włosów jest pierwszym krokiem do uzyskania i utrzymania ich piękna. Pomoże Ci w tym poniższa lista największych wrogów pięknych włosów:

  • Brak wiedzy na temat swoich włosów, którego wynikiem jest wybór niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów. Postaraj się poznać swoje włosy i troszcz się o nie w odpowiedni sposób, by uniknąć uszkodzeń.

  • Zbyt częste rozjaśnianie włosów może spowodować ich uszkodzenie. Główna zasada głosi, że kolor włosów po farbowaniu nie powinien być jaśniejszy ani ciemniejszy o więcej niż dwa odcienie od naturalnego koloru włosów.

  • Próby poprawienia za wszelką cenę wcześniej popełnionych błędów. Wszystkim nam przydarzyła się kiedyś katastrofa związana z włosami, np. złe przycięcie lub nie taki kolor, lecz czasami lepiej jest trochę się przemęczyć i poczekać, aż włosy się zregenerują niż obcinać je ponownie czy też „poprawiać” farbowanie, co może jeszcze bardziej zniszczyć włosy. Na dłuższą metę odrobina cierpliwości pomoże zaoszczędzić i czas i pieniądze.

  • Zbyt rzadkie stosowanie odżywki. Nakładanie odżywki po każdym umyciu jest więcej niż wskazane.

Produkty powiązane

Więcej na ten temat