Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
JAK USZKODZENIA WPŁYWAJĄ NA WYGLĄD WŁOSÓW
JAK USZKODZENIA WPŁYWAJĄ NA WYGLĄD WŁOSÓW

JAK USZKODZENIA WPŁYWAJĄ NA WYGLĄD WŁOSÓW

Co tak naprawdę pogarsza stan włosów?


Uszkodzenia włosów są efektem popełniania błędów w pielęgnacji, co prowadzi do stopniowego pogarszania się stanu otoczki włosa. Kora włosa pozostaje niezabezpieczona, a w rezultacie mogą pojawić się widoczne uszkodzenia, a nawet łamliwość włosów.

Rozdwajanie się końcówek to kolejna oznaka uszkodzonych włosów. Gdy otoczka odpada od włosa, odsłania warstwę korową, co może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, a nawet całkowitego zniszczenia warstwy korowej.

Dowiedz się więcej o przyczynach rozdwajania się końcówek

To tylko niektóre z oznak uszkodzenia włosów, a ich przyczyn jest wiele - przyjrzyjmy się tym najpoważniejszym.

Chemiczne uszkodzenia włosów


Koloryzacja, trwała ondulacja i prostowanie włosów to wspaniałe zabiegi, które pomagają nam zmienić fryzurę i wizerunek. Lecz niestety powodują uszkodzenia włosów. Trwała ondulacja i prostowanie mogą uszkodzić włosy, ponieważ środki zawarte w substancjach używanych do tych zabiegów zmieniają kształt włosów poprzez zrywanie wiązań disiarczkowych we włosach. Następnie nadaje się włosom inny kształt i neutralizuje, czyli ustanawia wiązania w w innych konfiguracjach, co utrwala nowy kształt fryzury. Koloryzacja może również uszkadzać włosy, bowiem barwnik wnika przez otoczkę do kory włosów, niszcząc tzw. warstwę F.

Zrób fryzurę bez uszkadzania włosów

Włosy zniszczone przez słońce


Słońce jest niezbędne do życia, ale Twoje włosy może niestety pozbawić witalności. Promienie ultrafioletowe mają podobne działanie na otoczkę włosa jak produkty rozjaśniające - powodują rozpad białek keratynowych. Może to skutkować jaśniejszymi pasmami i przesuszeniem uszkodzonych włosów. Najbardziej narażone są włosy farbowane. Dlatego latem warto założyć kapelusz, który będzie stanowił doskonałą (a przy tym modną) ochronę włosów podczas pobytu na plaży lub dłuższego przebywania na słońcu.

Włosy zniszczone przez codzienne zabiegi

Włosy są z natury bardzo wytrzymałe i mogą znieść wiele zabiegów stylizacji, mimo to są podatne na uszkodzenia podczas zbyt energicznego czesania, zwłaszcza kiedy są mokre i poplątane. Szczególną ostrożność należy także zachować podczas tapirowania włosów metalowym grzebieniem. Podczas przesuwania grzebieniem pod włos, delikatne łuski otoczki są unoszone i każdy kolejny ruch może je oderwać, a następnie uszkodzić włosy. 
 
Wysoka temperatura jest powszechnie znanym czynnikiem wysuszającym włosy i sprawiającym, że włosy sa mniej podatne na układanie. Można powiedzieć, że pozbawia włosy nawilżenia, które jest niezbędne do stworzenia bujnej fryzury. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, włosy mogą ulec osłabieniu. To także może być przyczyną uszkodzenia włosów. Ograniczenie ekspozycji włosów na działanie wysokich temperatur i ustawianie przyrządów do stylizacji na jak najniższe temperatury może zdziałać cuda, pomagając zachować włosom miękkość i zdrowy wygląd.

Kontrola uszkodzeń!


O wiele łatwiej dbać o włosy, zanim ulegną uszkodzeniom niż ratować zniszczone włosy. Niestety, jeśli otoczka włosa jest poważnie uszkodzona, nie można jej naprawić w 100%. Profilaktyka jest więcej warta niż leczenie, a najlepszą metodą jest stosowanie odżywek. Wewnętrzna struktura włosa zależy od silnych wiązań disiarczkowych i wiązań wodorowych, które są słabsze i szybciej ulegają redukcji przy niedostatecznym nawilżeniu. Stosowanie odżywki umożliwia odtworzenie wiązań wodorowych i zwiększa nawilżenie uszkodzonych włosów, poprzez poprawę właściwości otoczki. 

Oto kilka wskazówek dotyczących wrogów zdrowych włosów:

  • Wybieraj odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów, zgodne z ich potrzebami czy rodzajem.

  • Ogranicz częstotliwość rozjaśniania i farbowania włosów, aby uniknąć nadmiernych uszkodzeń.

  • Unikaj poprawiania błędów związanych z fryzurą za wszelką cenę; czasem cierpliwość przynosi lepsze rezultaty niż gwałtowne zmiany.


Jakich produktów do włosów należy używać do włosów zniszczonych?


Do pielęgnacji zniszczonych włosów zaleca się używanie specjalnych produktów, które pomagają w regeneracji i odbudowie struktury włosa. Oto kilka rodzajów produktów, które mogą być korzystne dla zniszczonych włosów:

  • Szampon Bond Repair pomaga w odbudowie włosów, jednocześnie chroniąc je przed dalszymi uszkodzeniami. Zawiera składniki, które mogą wspomagać regenerację struktury włosa.

  • Odżywka Bond Repair, dostarcza dodatkowej nawilżającej i regenerującej mocy. Pomaga w zmiękczaniu włosów i przywracaniu im blasku.

  • Kuracja Pantene Bond Repair to intensywna odżywka o krótkim czasie działania, która wnika głęboko w strukturę włosa, pomagając przywrócić jego kondycję. Idealna do stosowania raz w tygodniu.

Wiedza na temat pielęgnacji włosów to klucz do utrzymania ich zdrowego wyglądu. Pamiętaj o profilaktyce, stosuj odpowiednie produkty i ciesz się pięknymi, zdrowymi włosami!

Produkty powiązane

Więcej na ten temat