Budowa ludzkiego włosa
Badanie powierzchni: otoczka włosa
Otoczka jest zewnętrzną warstwą, która chroni warstwę korową ludzkich włosów i odpowiada za blask i strukturę włosów. Prawidłowa otoczka jest gładka, dzięki czemu odbija światło, i ogranicza tarcia między włosami.
Składa się z sześciu do ośmiu warstw płaskich, nachodzących na siebie łusek, pokrytych przeźroczystą, wodoodporną warstwą lipidową, która działa jak naturalna odżywka. Naukowcy nazywają tę warstwę warstwą F. Ta warstwa lipidowa nadaje ludzkim włosom naturalną gładkość i jedwabistość. Chemiczne procesy, jak farbowanie, trwała ondulacja czy prostowanie, pozbawiają włosy warstwy F, co prowadzi do zjawiska określanego jako „chemiczne uszkodzenie" włosów. Na szczęście naukowcy z Pantene są ekspertami w rozwiązywaniu problemów z warstwą F. Zaawansowane rozwiązania, zawarte w szamponach, odżywkach i terapiach Pantene Pro - V Colour, specjalnie opracowane dla włosów farbowanych i/lub uszkodzonych, mogą w znacznym stopniu przywrócić włosom naturalną miękkość, połysk i łatwość rozczesywania.
Innymi znanymi przyczynami unoszenia się łusek zdrowej otoczki są zbyt wysoka temperatura suszarek i prostownic, a także niedelikatne rozczesywanie włosów. Ogranicz ekspozycję włosów na wysoką temperaturę, poczekaj aż podeschną i zacznij układać fryzurę wykorzystując urządzenia do stylizacji na gorąco dopiero przy lekko wilgotnych włosach. Podczas suszenia, suszarkę należy trzymać w odległości 8 - 15 cm od włosów, nie bliżej. Używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, szczególnie rozczesując mokre włosy, i ogranicz czesanie do minimum. Nie wierz przesądom, że sto pociągnięć szczotką na noc poprawia zdrowie włosów. Stosując się do powyższych porad oraz używając odpowiednich szamponów i odżywek, pomożesz przywrócić włosom naturalną gładkość, dzięki czemu będą lśniące i pełne blasku!
Sedno sprawy: Kora
Warstwa korowa włosa odpowiada za właściwie wszystkie jego właściwości - siłę, elastyczność, kształt, nawilżenie i kolor! Porównując taką samą masę włosów i stali, warstwa korowa jest mocniejsza od stali i może być rozciągnięta o około 30 % bez oznak pęknięcia włosów. Lecz, podobnie jak otoczka włosów, warstwa korowa również jest narażona na uszkodzenia (z tych samych powodów - obniżcie temperaturę prostownic, drogie panie!). Uszkodzona warstwa korowa traci swą zdolność do utrzymywania nawilżenia, co prowadzi do przesuszenia włosów. Utrzymywanie prawidłowego nawilżenia dzięki stosowaniu odpowiednich produktów, to klucz do otrzymania i zachowania giętkiej, jedwabistej struktury włosa, którą wszystkie uwielbiamy.
Tajemniczy rdzeń
Istnieje jeszcze jedna część struktury włosa ludzkiego, która nie ma oddzielnej funkcji. To miękki rdzeń znajdujący się w samym środku włosa. Stwierdza się ją u większości ssaków, lecz nie u wszystkich ludzi. U ludzi spotyka się ją najczęściej we włosach siwych.
Wszystko o kolorach
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co nadaje włosom ich unikalny kolor? Tym czynnikiem jest melanina, barwnik, który znajduje się również w skórze. Melanina jest wytwarzana głęboko w mieszku włosowym i rozprowadzana w całej łodydze włosa. Istnieją dwa różne podtypy melaniny, co pomaga wyjaśnić różnorodność kolorystyczną ludzkich włosów. Pierwsza to eumelanina, która występuje we włosach czarnych i ciemnobrązowych. Drugim podtypem jest feomelanina, która jest właściwie jedynym barwnikiem obecnym we włosach rudych. Dzięki połączeniu tych dwóch barwników w różnych stężeniach możliwe jest uzyskanie wszystkich odcieni włosów: od jasnobrązowych do koloru blond.
Szara materia
Głównym czynnikiem decydującym o tym, w jakim wieku pojawiają się pierwsze siwe włosy, jest genetyka. Jaka jest bezpośrednia przyczyna siwienia? W miarę upływu czasu komórki, które produkują melaninę (barwnik nadający włosom kolor), stają się coraz mniej wydajne. Innymi słowy, odnowa pigmentu zaczyna szwankować. W wieku 50 lat 50% osób ma 50% siwych włosów na głowie! Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka gama produktów do koloryzacji, więc siwe włosy nie są już koniecznością, lecz wyborem.