Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki
pantene logo
Co powoduje przesuszanie się włosów?
Co powoduje przesuszanie się włosów?

Co powoduje przesuszanie się włosów?

Wszystkie znamy to uczucie suchych włosów; przeczesujesz palcami włosy i czujesz, że są szorstkie, sztywne, a ich wygląd przypomina siano. Na pewno nie jest to wymarzony opis twojej fryzury i zastanawiasz się: „dlaczego moje włosy są takie suche i łamliwe?!”.

Jeśli dzieje się tak za każdym razem, gdy ich dotykasz, możesz nawet czuć się winna, ponieważ nie masz pojęcia, skąd bierze się ta suchość. Na szczęście możemy pomóc ci lepiej zrozumieć przyczyny suchych włosów i zaproponować kilka produktów, których potrzebujesz w swoim zestawie pielęgnacyjnym.

Przyczyny suchych włosów - Dlaczego moje włosy są suche?

Jest kilka różnych powodów, dla których włosy mogą stać się suche, szorstkie lub podobne do siana, ale wszystkie powody mają wspólny czynnik – uciekanie wilgoci w wyniku uszkodzenia powierzchni włosów.

Każdy włos ma warstwę ochronną, zwaną łuską, która nie tylko chroni włosy przed uszkodzeniami, ale pomaga zatrzymać wilgoć, dzięki czemu włosy stają się nawilżone, miękkie i gładkie.

Każdy włos ma warstwę ochronną, zwaną łuską, która nie tylko chroni włosy przed uszkodzeniami, ale pomaga zatrzymać wilgoć, dzięki czemu włosy stają się nawilżone, miękkie i gładkie. Trochę jak dach domu chroniący jego wnętrze przed żywiołami. Dach lub zewnętrzna warstwa włosów może ulec uszkodzeniu przez czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda. Uszkodzenia włosów mogą być spowodowane nadmierną stylizacją, narażeniem na działanie czynników atmosferycznych i złymi nawykami pielęgnacyjnymi. Nawet słabe zdrowie fizyczne może odbić się na kondycji włosów. Powoduje to podniesienie się łuski, co pozwala na ucieczkę wilgoci i sprawia, że włosy wyglądają i stają się szorstkie.

Przy zdrowych włosach łuska włosa nie jest podniesiona, ale leży płasko, chroniąc wewnętrzne części włosa i dając wygląd tych gładkich, lśniących włosów, za którymi tęsknimy.

Czynniki środowiskowe

Wiele rzeczy może przyczynić się do wysuszenia włosów – nawet pogoda ma znaczenie! W miesiącach letnich wysokie temperatury i promieniowanie UV powodują duże obciążenie włosów, wyciągają z nich wilgoć i rozkładają pigment, który jest niezbędny do filtrowania promieniowania słonecznego – zwłaszcza jeśli spędzasz lato w cieplejszym klimacie. Wysusza to włosy i z czasem może je mocno uszkodzić. A jeśli często pływasz, silne działanie wysuszające chloru i słonej wody morskiej może sprawić, że twoje włosy będą wyglądać jak siano.

Twoja rutynowa pielęgnacja włosów

Uszkodzenia spowodowane chemicznymi procesami stylizacji, takimi jak trwałe prostowanie i farbowanie, mogą zniszczyć strukturę włosów i pozostawić wygląd i uczucie suchości. Ponadto wysoka temperatura urządzeń do stylizacji na gorąco powoduje, że włosy tracą wodę, co sprawia, że pojawia się przesuszenie. Jeśli wlejesz kroplę wody na płytę grzejną prostownicy, zacznie ona skwierczeć i wyparuje – teraz wyobraź sobie efekt smażenia na twoich biednych włosach! Ten sam efekt daje regularne suszenie włosów w wysokiej temperaturze.

Farbowanie, rozjaśnianie i stylizacja chemiczna włosów to procesy, które zmieniają strukturę włosów za pomocą chemikaliów.

Farbowanie, rozjaśnianie i stylizacja chemiczna włosów to procesy, które zmieniają strukturę włosów za pomocą chemikaliów. Z biegiem czasu zabiegi te osłabiają włosy, niszczą pigment włosów i powodują obrzęk łusek, co prowadzi do wysuszenia i zniszczenia kondycji włosów.

Jeśli nie używasz odpowiednich produktów do włosów, to również może mieć wpływ na ich wygląd. Niektóre produkty są specjalnie opracowane, aby głęboko odżywić i nawilżyć pasemka, podczas gdy inne działają, aby nadać włosom delikatną, luźną objętość. Te ostatnie mogą nie dostarczać suchym włosom odpowiedniego nawilżenia. Twoje włosy więcej skorzystają z produktów, które są specjalnie zaprojektowane, aby dostosować się do twojego rodzaju włosów i ich potrzeb.

Rodzaj włosów

Rodzaje włosów również odgrywają dużą rolę w procesie wysuszania. Włosy kręcone są szczególnie podatne na przesuszanie, szczególnie na końcach, ze względu na naturalne załamania w ich strukturze. Naturalne olejki wydzielane ze skóry głowy znacznie trudniej przedostają się w dół łodygi włosa, więc końcówki są szczególnie suche.

Ponadto wraz z wiekiem nasza skóra głowy wytwarza mniej naturalnych olejków, co z kolei sprawia, że włosy stają się bardziej suche, gdy korzenie czerpią odżywcze składniki ze skóry głowy. Chociaż nie możesz w magiczny sposób powstrzymać tego procesu, to przewidzenie tej zmiany oznacza, że będziesz w stanie zwiększyć poziom nawilżenia włosów, aby temu przeciwdziałać – szukaj szamponów i odżywek ze środkami nawilżającymi, które wspomagają w okresie tej zwiększonej suchości.

Teraz, gdy już zidentyfikowałaś przyczyny suchości włosów, czytaj dalej, jak wprowadzić niezbędne drobne zmiany, aby uzyskać zdrowe, nawilżone włosy.

Problemy zdrowotne

Jeśli czujesz, że zrobiłaś wszystko, co możliwe, aby zmaksymalizować swoją rutynę pielęgnacyjną, ale nadal zmagasz się z suchymi, łamliwymi pasemkami, być może nadszedł czas, aby poszukać przyczyn trochę głębiej.

Spróbuj porozmawiać z lekarzem, aby sprawdzić, czy istnieje jakiś problem zdrowotny. Jeśli brakuje ci kluczowego składnika odżywczego, takiego jak wapń, może to spowodować, że włosy będą wyglądać na bardziej suche i słabsze. Brak równowagi hormonalnej może również siać spustoszenie w kondycji włosów. Twój lekarz dysponuje większa wiedzą, aby określić, czy suche, słabe włosy są następstwem większego problemu.

Jak radzić sobie z suchymi włosami

Upewnij się, że szampon i odżywka idealnie do siebie pasują

Ogólne zasady są takie, że delikatne włosy wymagają lżejszych składników – przejrzystych szamponów i odżywek w piance, aby uniknąć ich obciążania – podczas gdy szorstkie lub zniszczone włosy mogą łatwiej wchłaniać składniki odżywcze. Każdy rodzaj i kondycja włosów ma indywidualne potrzeby, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dostosować swój sposób pielęgnacji.

W przypadku włosów, które są nieco zniszczone i narażone na wiele zabiegów (takich jak stylizacja termiczna lub zabiegi chemiczne), będziesz potrzebować formuły, która pomoże kontrolować stan włosów. Nasza gama szamponów, odżywek i masek Repair & Protect range nie tylko działa na oznaki widocznych uszkodzeń, ale także dostarcza włosom składników odżywczych, aby zapewnić im pewną ochronę w przyszłości.

Suche farbowane włosy powinny być pielęgnowane produktami, które pomagają przedłużyć trwałość koloru, jednocześnie chroniąc i odżywiając włosy – czy wiesz, że im intensywniej farbujesz włosy, tym słabiej są one w stanie utrzymać ten kolor? Wykorzystaj w pełni naszą gamę Colour Protect range, aby utrzymać pożądany odcień na swoim miejscu, a włosy były tak zdrowe, jak to tylko możliwe.

Dla suchych przerzedzonych włosów dobra będzie nasza kolekcja Superfood, która zapewnia solidny ładunek wzmacniający zdrowie włosa – mieszanka doskonałych dla fryzury składników odżywczych pomoże wypełnić twoje włosy od środka.

Z kolei włosy afro mają bardzo specyficzne potrzeby pielęgnacyjne, dlatego seria Silky & Glowing  została naukowo opracowana przez naszych ekspertów, aby zadowolić twoje loki i sprężynki dzięki wysoce odżywczym produktom od pielęgnacji po stylizację.

Potrzebujesz bardziej szczegółowego wyjaśnienia? Przeczytaj nasz poradnik, jak wybrać szampon odpowiedni dla siebie, a także o zasadach głębokiego odżywiania, aby mieć pewność, że stosujesz idealny system pielęgnacji.

Odżywiaj włosy przy każdym myciu

Zapamiętaj: Odżywka nie jest opcjonalna! Nawet najdelikatniejsze włosy wymagają regularnego uzupełniania poziomu nawilżenia, aby zachować swoje zdrowie. Wystarczy wybrać odpowiedni dla siebie produkt pielęgnacyjny, który ani nie obciąży włosów, ani nie dostarczy zbyt małej dawki nawilżenia, w zależności od rodzaju i tekstury włosów.

Sięgnij po naszą gamę 3 Minute Miracle; każda dopasowana odżywka działa jak głęboka kuracja, ale może być używana przy każdym myciu, tak jak zwykła odżywka. To jest piękne! Aby zgłębić szczegóły formuły odpowiedniej dla ciebie, przeczytaj nasz artykuł o najlepszej odżywce do włosów suchych. Obniż temperaturę swoich narzędzi do stylizacji na gorąco.

Nikt nie mówi, że musisz już od razu pozbyć się swoich ukochanych prostownic i lokówek. Warto jednak od czasu do czasu dać włosom przerwę, susząc je powietrzem, jeśli masz czas lub przez dzień lub dwa nosić włosy w ich naturalnej formie.

Nikt nie mówi, że musisz już od razu pozbyć się swoich ukochanych prostownic i lokówek. Warto jednak od czasu do czasu dać włosom przerwę, susząc je powietrzem, jeśli masz czas lub przez dzień lub dwa nosić włosy w ich naturalnej formie.

Pamiętaj, że kiedy używasz przyrządów do stylizacji na gorąco, zawsze stosuj jakąś formę ochrony przed wysoką temperaturą, aby chronić włosy, a także obniż temperaturę, jeśli to możliwe.

Odżywka bez spłukiwania? Tak proszę!

Kto powiedział, że odżywka jest zarezerwowana wyłącznie pod prysznic? Nie ma powodu, dla którego nie możesz stosować jakiejś formy odżywki do suchych włosów między jednym myciem a drugim. Ludzie myślą, że olejek obciąża i skleja włosy, ale suchy olejek jest łatwo wchłanialny, nietłusty i naprawdę uspokaja pasemka przypominające stogi siana. Wrzuć do torebki nasz Smooth & Sleek Dry Oil, aby uzupełnić nawilżenie poza domem – a nawet w dni bez mycia – aby wygładzić puszące się włosy i nawilżyć suche końcówki.

Maska raz w tygodniu

Tak jak używasz maski na twarz jako etapu zabiegowego w rutynie pielęgnacji skóry, tak samo istnieją głębokie maski do pielęgnacji włosów. Wypróbuj naszą maskę Repair & Protect Deep Repair Masque – używaj jej zamiast zwykłej odżywki pod prysznicem i pozostaw na 2 minuty, a następnie spłucz. Masz więcej czasu i zamiast tego możesz moczyć się w wannie? Zostaw maskę na jeszcze dłużej. Już po jednym użyciu zobaczysz różnicę w nawilżeniu i połysku twoich włosów!

Chroń swoje włosy

Nie leżałabyś na słońcu bez uprzedniego nałożenia filtra SPF, więc upewnij się, że chronisz również włosy przed szkodliwymi promieniami. Noś czapkę zarówno latem, jak i zimą, aby chronić je przed uszkodzeniami słonecznymi lub ostrymi podmuchami zimnego wiatru, a na dłuższą metę zachowasz zdrowie włosów.

Teraz, kiedy znacznie lepiej znasz przyczyny i sposoby leczenia suchych włosów, nie mamy wątpliwości, że będziesz w stanie poradzić sobie z suchymi i łamliwymi pasemkami w przyszłości. Pamiętaj: chroń i nawilżaj włosy tam, gdzie to możliwe, a one naprawdę ci za to podziękują.

Zapoznaj się z naszymi różnymi szamponami, stworzonymi z myślą o różnych rodzajach i potrzebach włosów i korzyściach, jakie możesz dzięki nim uzyskać. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak prawidłowo myć włosy, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystasz swój szampon.

Powiązane Produkty

Więcej na ten temat